Cegły i murowanie – zestawienie ważnych zagadnień

Obecnie istnieje bardzo wiele typów cegieł, ale najlepszymi są te cegły, którymi buduje się dostatecznie szybko. Mowa tu o cegłach, które jedynie zamacza się od spodu w zaprawie klejowej, a następnie jedynie układa na poprzedniej warstwie. Tego typu cegły mają coś w rodzaju wpustów i wypustów po bokach, czyli boki ich się zazębiają tak by było równo i tak by nie trzeba było stosować kleju na bokach cegieł. Tego typu rozwiązania przyśpieszają murowanie i ograniczają zużycie kleju, który w przypadku opcji mrozoodpornej jest dość drogi. Dlatego te cegły są bardzo ciekawą opcją i bardzo ułatwiają budowane domków szeregowych, bo w ich przypadku otwory okienne i dlatego ściany boczne w przypadku tego typu konstrukcji buduje się raczej bezproblemowo.

Wystarczy jedynie przeciągnąć sznurek i ustawiać kolejne cegły do sznurka. Tego typu wygodne murowanie obecnie ma bardzo wielu zwolenników, bo tworzenie kolejnych kondygnacji budynków nie trwa zbyt długo i dlatego dość wielu chce budować w ten sposób. Budować można też tymi standardowymi cegłami i za pomocą zaprawy murarskiej, ale za tego typu mur obecnie więcej się płaci, bo zaprawę murarską trzeba mieszać w niewielkiej stacjonarnej betoniarce i niekiedy dostarczać na te kilka pięter do góry. W tym rzecz jasna tkwi problem i w tym, że bardzo często trzeba używać poziomicy, bo tego typu cegły muszą być elementem dobrze widocznym. Ta widoczność polega też i na tym, że tworzy się z nich wewnętrzne ściany domów i mieszkań i nie pokrywa tynkiem. Jedyne co można zrobić to pokryć je specjalnym impregnatem do cegieł, po to by na cegłach i na fugach nie gromadził się ten wyjątkowo oporny czarny brud.

To jednorazowe natryśnięcie impregnatem do cegieł ceramicznych jest opcją na trzy do pięciu lat, potem trzeba tą ochronną warstwę odnowić, po to by ściana z cegieł nadal prezentowała się ciekawie i by była opcją nadal łatwą w wyczyszczeniu. Tego typu impregnację świadczą też firmy budowlane, które budują dane ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Usługa tego typu jest wliczona w cenę, bo to zabezpieczenie urodziwego muru przed mało gustownym pomalowaniem i przed zabrudzeniami powiązanymi ze szkodliwą chemią.