Zainwestowanie i zbudowanie domu, który będzie funkcjonalny, a zarazem ekologiczny, wcale nie jest takie skomplikowane i drogie. Takie domu zazwyczaj mają niskie zapotrzebowanie na energię, a czerpią ją zazwyczaj z paneli słonecznych, czy naturalnych zasobów środowiska. Za to do ogrzewania używa się biomasy, drewna, ekogroszku czy pelletu.
EKOLOGICZNE MATERIAŁY
Jeśli chcemy zakupić materiały do budowy ekologicznego domu, warto kupić je u sprawdzonego sprzedawcy, który posiada energooszczędne materiały z odpowiednimi certyfikatami. Zazwyczaj takie domy buduje się z cegły lub drewna.
Cegła jest produktem naturalnym, zdrowym, cegła także wygłusza pomieszczenia oraz dobrze zatrzymuję ciepło w domu, co sprawi, że koszty związane z ogrzewaniem będą niższe.
Drewno z drugiej strony jest trwałe, mocne, odporne na ogień, zapewnia odpowiednią wilgotność, wygłusza, jaki i również termoreguluje ciepło.
EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA
Domy ekologiczne buduje się głównie, z kilka celów jednymi z nich są: zmniejszenie zanieczyszczeń wytwarzanych przez domowników oraz zmniejszenie emisji CO2. Powinien być zaprojektowany z materiałów, które w procesie produkcyjnym nie wymagają dużej ilości energii. Celem budowy ekologicznych budynków mieszkalnych jest zmniejszenie zużycia energii przez sprzęt AGD, ogrzewanie i oświetlenie. Można wybudować dom i prowadzić w nim ekologiczny styl życia, ale przy projektowaniu stawiaj na ekologię, wykorzystując materiały niskoenergetyczne i łatwo poddające się recyklingowi.
Priorytetowym czynnikiem zapewniającym powodzenie życia ekologicznego jest wytwarzanie niewielkich ilości odpadów i konieczność ich recyklingu. Biorąc pod uwagę, że nie dochodzi do wylesiania, niszczenia muraw i niepokojenia osiedlających się tam zwierząt, warto również rozważyć przygotowanie projektu domu. Są też sposoby na poprawę ekologii energooszczędnych budynków mieszkalnych takich jak:
ograniczenie produkcji smogu np. wymiana kopciucha na lepszej jakości piec gazowy
recykling i zmniejszenie produkcji odpadów
oszczędzanie energii i prądu
oszczędzanie wody
NOWOCZESNA, EKOLOGICZNA TECHNOLOGIA
Pokrycie dachu, układ pomieszczeń, konstrukcja i odpowiednie materiały o dopasowanych parametrach mogą obniżyć koszty i straty ciepła. Budując ekologiczny dom, warto również zapoznać się z nowoczesnymi systemami, które pozwalają czerpać energię z otoczenia.
Kolektor słoneczny – skupia się na pozyskiwaniu energii z promieniowania słonecznego. Później może służyć do ogrzewania wody lub mieszkań. Są bardziej skuteczne przy dobrej letniej pogodzie.
Pompa ciepła – odpowiada za zużycie energii z naturalnych źródeł, takich jak powietrze, gleba czy wody gruntowe. Pompa służy do całorocznej pracy.