Taras to idealne miejsce do wypicia porannej kawy na świeżym powietrzu. Niestety w naszych warunkach klimatycznych nie zawsze pogoda na to pozwala, a ponura aura może pokrzyżować plany nawet w miesiącach letnich. Rozwiązaniem może być zadaszenie tarasu. Co więcej, możesz zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego np. poliwęglan dymiony i dobierając do niego odpowiedni profil do poliwęglanu. Jakie są zalety tej opcji i jaki wybrać materiał? O tym przeczytasz w naszym poradniku!
Zalety zadaszenia tarasu
Decyzja o zadaszeniu tarasu zawsze wymaga analizy wszystkich argumentów za i przeciw. Pierwszą i najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienia przebywania na tarasie niezależnie od warunków pogodowych. Przydaje się to nie tylko w deszczowe letnie dni, ale też pozwala wydłużyć sezon korzystania z tarasu na wiosenne i jesienne miesiące. Właściciele domów mogą jednak obawiać się, że przestrzeń pod zadaszeniem będzie się zbyt mocno nagrzewać. Ten problem można jednak rozwiązać dość łatwo, wybierając po prostu odpowiedni materiał. W tym celu warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każdy materiał, np. PCV twarde czy poliwęglan dymiony.
Zadaszenie jest też kolejnym elementem wokół domu, który trzeba utrzymać w czystości, jednak spadzista konstrukcja sprawia, że spływający deszcz sam myje pokrycie dachowe. Argumentem za wykonaniem zadaszenia jest też fakt, że można zrobić je samodzielnie, a materiały są łatwo dostępne. Nie jest to więc przesadnie kosztowna inwestycja, jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność na ekipie budowlanej.
Poliwęglan dymiony, przezroczysty a może pleksa? Jaki materiał wybrać?
Zadaszenie tarasu może byc wykonane z różnych materiałów. Na szkielet najczęściej używane są drewno lub aluminium. Jeśli zaś chodzi o pokrycie, tutaj w grę wchodzi np. poliwęglan dymiony, poliwęglan bezbarwny czy PCV. Do zastosowań zewnętrznych nie poleca się natomiast pleksy. Najlepszym wyborem, o świetnym stosunku ceny do jakości jest właśnie wspomniany już poliwęglan. Warto jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego tworzywa. Na przykład poliwęglan dymiony charakteryzuje się ciemniejszą, brązową barwą. Zmienia kolor pomieszczenia, dlatego używa się go w celach dekoracyjnych. Nagrzewa się jednak nieco szybciej, niż jaśniejsze płyty, dlatego zadaszenia z niego montuje się raczej nad halami basenowymi, niż domami prywatnymi. Warto jednak pamiętać, że nie tylko same plyty na pokrycie, ale również każdy zakupiony profil do poliwęglanu musi być dobrej jakości. Prawidłowo przeprowadzoną budowa szkieletu to bowiem pierwszy krok do stworzenia stabilnej konstrukcji, która wytrzyma wiele lat w doskonałej kondycji.