Zacznę od budowy domu krok po kroku, czyli od wszystkich wymaganych dokumentów.
Jeśli posiadasz, miejscowy plan zagospodarowania terenu, droga jest znacznie krótsza, ponieważ wystarczy złożyć wniosek, o pozwolenie, na budowę, do starostwa, w obrębie, którym mieści się działka. Powolnie na budowę otrzymujemy po miesiącu od złożenia wniosku.
Natomiast, gdy w danym obszarze gmina nie przeprowadziła działań związanych,
z określeniem charakterystyki poszczególnych gruntów, należy zawnioskować, o warunki zabudowy. Gmina ma na to pięć miesięcy. Dopiero po tym czasie możemy wnioskować, o pozwolenie na budowę.
Do pozwolenia na budowę potrzebne są dokumenty, z PGNiG, PGE oraz z PGKiM, w których określone zostaną warunki przyłączy do budynku jednorodzinnego. Warunki przesyłane, są w czasie około trzech tygodni od złożonego wniosku.
Podpora całego domu.
Fundamenty, jest to koszt około 50 tysięcy złotych, do tego należy doliczyć 10 tysięcy na przeprowadzenie odwodnia. Średni koszt robocizny szacuje się od 10 -15 tysięcy złotych. Materiały budowlane poszybowały, w górę. Za same pręty zbrojeniowe, na dom o powierzchni 170 metrów kwadratowych należy wydać około 5500 złotych. Szacuje się, że kilogram pręta wynosi 5.50 zł
Potrzebujemy również bloczków żeliwnych około 500 sztuk, każdy po 5 zł, daje koszt 2500 zł. Deski szalunkowe na tartaku doradzają brać rożnej długość, jednak warto uzgodnić, to z firmą, która będzie wykonywać fundamenty. Biorąc deski tej samej długości np. 24, a 13 m3zapłacimy 2000 tysiące,
Jedna paczka styropianu koszt 200-300 złotych.
Odwodnienie, czyli wykopanie przysłowiowej dziury, wkoło domu i wypuszczenie rur, przez firmę budowlaną wyceniane jest na 10 tysięcy złotych, czasami warto samemu to zrobić, zawsze to oszczędność.
Bale na dom.
W zależności, jaką grubość bala wybierzemy ceny za drewno wahają się, od 90 do 180 tysięcy, przy budowie domu 170 m2. Na rynku są bale półokrągłe, których firmy nie zalecają dodatkowo ocieplać, ponieważ przez swoją budowę, jeden zachodzi na drugi, dodatkowo działa siła grawitacji, która je dociąża, taki dom mówi się potocznie „siada” przez 5 lat, czyli wszystkie szczeliny zostają zabite samoczynnie przez pracę drzewa, natomiast 16/25, 16/24, 14/18, 12/18, to są grubości takie, które należy ocieplić wełną, od zewnętrznej strony.
Okno na świat.
Wiele producentów, wiele możliwości. Drewniane okna czy plastikowe imitujące drewniane. Drewno jest, w cenie, więc za jedno okno należy się spodziewać trzykrotnie większej ceny. Biorąc ful opcję okna salamander kolor złoty dąb, ukryte zawisy, szklane – pakiet 3-szybowy z ciepła ramką dystansową oraz montaż, jest to koszt około 45 tysięcy złotych. Doliczając drzwi do garażu około 4 tysięcy.
Ciepło, w domu.
Osoby mieszkające, w domu z bali, radzą ogrzewanie podłogowe, kominek z płaszczem wodnym oraz ewentualnie piec gazowy. Drewno ma to do siebie, że nagrzane oddaje ciepło, nie potrzeba wiele kosztów, aby ogrzać dom. Średnie zużycie przełożone na finanse to 3-4 tysięcy rocznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jest ogrzewanie podłogowe, jednak tutaj należy znaleźć firmę rzetelna, najlepiej, poszukać w rodzinie, u znajomych, ponieważ jeśli będzie źle ustawione podłogowe ocieplanie, będą puchły stopy, będzie za gorąco, optymalna temperatura dla ogrzewania podłogowego to 19/20 stopni.
Klimat, w domu z bali.
Cofając się, nie tak dawno, choćby do XVIII wieku, ludzie zamieszkiwali domu drewniane. Moda wraca, coraz więcej osób decyduje się na stawianie domów drewnianych.
Takie domu posiadają całkiem inny klimat. Znacznie zdrowsze są od domów betonowych.
Oddychając czujemy się jakbyśmy przebywali ciągle, w lesie.
Podsumowując.
Budowa domu krok po kroku może okazać się przerażająca, te zawrotne sumy. Kosz wybudowania domu, z bali w stanie surowym zamkniętym około 300 tysięcy. Nie licząc kosztu działki oraz umeblowania.