Ryzyko kradzieży, awarii hydraulicznej czy przepięcia w instalacji elektrycznej – takie zdarzenia mogą pojawić się w każdym domu lub mieszkaniu, nawet mimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Problem okaże się mniej dotkliwy, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem zainwestujesz w ubezpieczenie domu. Jak jednak wybrać polisę, by spełniła swoje zadania? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
1. Ubezpieczenie domu – co obejmuje?
2. Jakie rozszerzenia warto włączyć do polisy?
3. Co wpływa na wysokość składki?
Ubezpieczenia domów i mieszkań ma w swojej ofercie większość towarzystw. Poszczególne propozycje różnią się jednak – nie tylko ceną.
Ubezpieczenie domu – co obejmuje?
Zanim zdecydujesz się na wykupienie konkretnej polisy, ustal, jaki zakres odpowiedzialności towarzystwa cię interesuje. Każdy właściciel nieruchomości może mieć bowiem inne potrzeby, które warto odzwierciedlić w umowie. Na inne zagrożenia narażony jest domek pod miastem, na inne zaś – mieszkanie w wieżowcu.
Podstawowe, najczęściej wybierane ubezpieczenie mieszkania chroni mury i stałe elementy wyposażenia, czyli ściany, stolarkę okienną i drzwiową, wykończenie podłóg czy instalacje. Są one zabezpieczone przed skutkami ewentualnych zdarzeń losowych, na przykład huraganem czy zalaniem. Dodatkowo polisą można objąć również mienie znajdujące się w mieszkaniu – do określonej wartości. Jeśli dojdzie do kradzieży, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odpowiednią rekompensatę.
Jakie rozszerzenia warto włączyć do polisy?
Przeglądając dostępne opcje, z jakimi wiąże się ubezpieczenie mieszkania, online, łatwo przeanalizować, na jaką ochronę można liczyć dodatkowo. Do najczęstszych rozszerzeń wybieranych przy zakupie ubezpieczenia mieszkania zaliczają się następujące zdarzenia i obiekty:
- powódź lub pożar,
- stłuczenie przedmiotów szklanych znajdujących się w mieszkaniu (szyby, lustra, akwaria, płyty grzewcze),
- ubezpieczenie ruchomości domowych,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
- ubezpieczone pomieszczenia przynależne: budynki gospodarcze i obiekty małej architektury.
Warto również, decydując się na ubezpieczenie domu i mieszkania, zdecydować się na pakiet assistance domowy. Wiele towarzystw oferuje go jako bezpłatny dodatek do podstawowego ubezpieczenia nieruchomości.
Co wpływa na wysokość składki?
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Na ostateczną cenę wpływa nie tylko zakres ubezpieczenia, ale również to, czy wybierzesz ubezpieczenie na wartość odtworzeniową czy rzeczywistą. Zanim podejmiesz decyzję, realnie oceń sytuację. Nie zawyżaj sumy ubezpieczenia, gdyż wypłata i tak zostanie dostosowan do faktycznej wartości mienia, które uległo zniszczeniu.