Jak zamontować taśmę led na suficie

Jak wykonać sufit podwieszany z oświetleniem led


Sufity podwieszane są często wykorzystywane do zmniejszenia wysokości pomieszczenia czy do zamaskowania instalacji czy rur. Jest to również idealny sposób na zamontowanie dodatkowego, dekoracyjnego oświetlenia w naszym domu. Część osób decyduje się na zamontowanie w suficie halogenów, czyli niewielkich najczęściej okrągłych źródeł światła. Jest to sposób na dodatkowe oświetlenie pomieszczenia. Część osób natomiast woli zamontować na suficie oświetlenie led. Taki typ oświetlenia pozwala na stworzenie efektownej i estetycznej ozdoby naszego pomieszczenia. Podstawowe taśmy led są dosyć tanim rozwiązaniem na uatrakcyjnienie naszego sufitu. Dlatego warto rozważyć taką opcję.


Jak montuje się taśmy led


Przed rozpoczęciem montażu taśmy led należy przede wszystkim bardzo dokładnie zmierzyć nasz sufit. Należy zmierzyć każdy bok, by obliczyć ile taśm będzie nam potrzebne. Warto wiedzieć, że najdłuższa produkowana taśma LED ma wymiar siedmiu i pół metra. Jeśli potrzebujemy złączyć kilka taśm będziemy potrzebowali zastosować połączenie równoległe za pomocą specjalnego przewodu z zasilaczem. W tym zakresie najlepiej poradzić się swojego elektryka. Pozwoli nam to uniknąć stresów i niepotrzebnych błędów przy montażu taśm. Już na samym początku należy również wiedzieć gdzie będzie zamontowane zasilanie do taśm led. Jest to bowiem niewielkie urządzenie, które trzeba gdzieś ukryć w suficie.
Kolejnym ważnym krokiem przed zakupem i montażem taśmy led jest wybór odpowiedniego koloru taśmy. Do wyboru mamy taśmy wielokolorowe oraz taśmy białe. Pośród wielokolorowych możemy wybrać takie, które posiadają dodatkowe źródło białego światła, bądź same wielokolorowe. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Wśród taśm białych wybrać możemy kolor biały zimny, biały ciepły bądź biały neutralny, który jest połączeniem obu barw. Taśmy białe zimne sprawdzą się w pomieszczeniach o wystroju surowym, minimalistycznym, skandynawskim, gdzie przeważają kolory biały, czarny oraz szary. Kolor ciepły taśmy led sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach urządzonych w kolorach beżowym oraz brązowym, a także w pomieszczeniach gdzie występuje dużo elementów drewnianych. Kolor neutralny taśmy sprawdzi się tak naprawdę wszędzie i czasem warto na niego postawić. Taśmy led możemy kupić z dodatkowymi sterownikami, dzięki którymi możemy sterować natężeniem światła. W przypadku zakupu taśm wielokolorowych zakup sterownika jest niezbędny do sterowania kolorami.


Taśmę led montujemy na suficie na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest przyklejenie taśmy bezpośrednio na suficie. Taśmy bowiem posiadają z drugiej strony taśmę klejącą, którą wystarczy oderwać i przykleić w wybranym przez nas miejscu. Taśmy led można również zainstalować w specjalnych profilach led. Profile led możemy kupić w przystępnych cenach i warto się na nie zdecydować. Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt, a taśmy na pewno nie będą widoczne gołym okiem.